Gospa Kondžilske
Gospa Kondžilska i (ili) Gospa Komušanska
Priredio: Franjo Balukčić
Blažena Djevica Marija po kojoj ime nosi i župa u Komušini, u vjerničkom narodu, koji je štuje i voli kao vlastitu majku, spominje se kroz cijeli niz sinonima; blažena Gospa, Majka Božja, nebeska Majka, Bogorodica, Majka Crkve, sveta Marija, gospa Marija i još mnoge verzije na našem i stranim jezicima. Cijelom to mnoštvu imena pridružuju se i ona kojima vjernici iz komušanskog kraja i hodočasnici u Komušinu i na Kondžilo oslovljavaju Mariju čija se slika čuva u marijanskom svetištu Komušina-Kondžilo.
"Gospa Kondžilska" jedno je od imena koja se nekako najčešće pojavljuju u pisanim dokumentima, kao i općenito. Prema predaji brdo Kondžilo, na kojem se čudotvorna slika Gospe Kondžilske prvi put "objavila" Komušancima, mjesto je čije se ime s pravom veže za Gospu čija se slika čuva u župi Komušini. Kondžilo, naime, ima središnje mjesto u obilježavanju blagdana Velike Gospe koji i patron župe Komušine, kada deseci tisuća hodočasnika prate Gospinu sliku u procesiji na Kondžilo, a sve kako bi ispunili zavjet dan na istom mjestu prije nekoliko stoljeća. Otud i pridjev "Kondžilska". U istom kontekstu spominje se i ime "Majka Božja Kondžilska". Treba reći kako se spominje još i "Gospa od Kondžila", ime koje je više plod pjesničke slobode, nego li odraz gramatike hrvatskog jezika koja ovakve konstrukcije ne podržava. Stoga, iako je ovakav naziv učestao, ispravnije je "Gospa Kondžilska".
Ipak, kako se u župi Komušini, točnije u njenoj župnoj crkvi, čitavu godinu čuva čudotvorna slika Gospe Kondžilske, Komušanci i žitelji cijelog komušanskog kraja, koji podrazumijeva najveći dio prostora na kojem se nalazila povijesna župa Komušina, nazivaju je i našom ''Gospom Komušanskom''. Isto tako može se govoriti i o ''Majci Božjoj Komušankoj'', te komušanskoj Gospi. U svakom slučaju, i ime Gospa Kondžilska, kao i ime Gospa Komušanska, odnose se na jedno te istu Majku Božju čija se slika čuva u Komušini, i ravnopravno se upotrebljavaju ovisno nahođenju vjernika. Ipak, čini se kako ime ''Gospa Komušanska'' više koriste Komušanci, dok ime ''Gospa Kondžilska'' prije prepoznaju u ostatku hrvatskog katoličkog življa u BiH te Hrvatskoj.
No, treba reći kako ovakav dualitet postoji i u samom službenom nazivu ovog marijanskog svetišta; Gospino svetište Vrhbosnske nadbiskupije Komušina-Kondžilo. Ali, uza sve ovo valja dodati kako i ime župe u kojoj se slika i svetište nalaze u sebi objedinjuje dvojstvo. Naime, u narodu je ona poznata isključivo kao ''župa Komušina'', no puno ime župe je ''župa Uznesenja Blažene Djevice Marije-Komušina''. Komušina je ime stare župe koja je u srednjem vijeku zauzimala veliki dio Bosne a do danas je ostalo u imenu župe koja se prostire na području sela; Slatine, Donje Komušine, Gornje Komušine, Gaša i Njiva.